Oczyszczająco-wzmacniający koktajl pokrzywowy

zielony koktajl

Od niego wszystko się zaczęło. To był mój pierwszy zielony koktajl w życiu. Kiedy mnie nim poczęstowano, nie wiedziałam jak odmówić. Pamiętam ten strach przed spróbowaniem hmm zielska 😉 Poprosiłam więc o odrobinę. Dostałam pełną szklankę. Koszmar. Pierwszy łyk i wielkie zaskoczenie. TO JEST SMACZNE! Drugi łyk – to jest PYSZNE! I tak oto, koktajl pokrzywowy stał się moim ulubionym, a tęsknota za wiosną zawsze jest powiązana z tęsknotą za tym koktajlem (wykorzystuje się do niego młode wiosenne pokrzywy).

Lecznicze właściwości pokrzywy znane są od wieków. Uznawana za naturalny antybiotyk wspomaga między innymi leczenie kamicy nerkowej i artretyzmu. Ma działanie antywirusowe i antybakteryjne. Oczyszcza organizm z toksyn, poprawia wygląd cery, paznokci i włosów. Jest wprost idealna na wiosenny detoks 🙂

Najwięcej wartości odżywczych mają młode kwietniowo-majowe pokrzywy. Zbierajcie młode pędy, rosnące z dala od dużych miast, ulic i terenów gdzie używane są wszelakie pestycydy.

SKŁADNIKI na ok 4 porcje:

• pęczek świeżej pokrzywy (kilka gałązek młodej pokrzywy bez kwiatów, zerwane z dala od miast, ruchliwych ulic i miejsc gdzie używane są pestycydy)
• pomarańcza
• cytryna
• limonka
• miód – około 2 łyżek (można go zastąpić brązowym cukrem lub ksylitolem, ilość zależy od stopnia słodkości jaki chcecie uzyskać)
• kilka kostek lodu
• woda mineralna – około 400 ml

Przygotowanie napoju z użyciem Thermomixa:
do naczynia miksującego włóż pokrzywę, cytrusy, miód i kostki lodu. Miksuj 1 minuta / obroty 10. Dolej wodę. Zmiksuj 10 sekund/obroty 5.

Do przygotowania napoju możesz również użyć blendera o wysokiej mocy. Miksuj składniki do uzyskania jednolitej konsystencji. Dolej wodę, wymieszaj.

Smacznego!

koktajl pokrzywowy lazy_koktajl3

4 thoughts on “Oczyszczająco-wzmacniający koktajl pokrzywowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *